10 maja 2022 roku firma MAN Engines uruchomiła seryjnie swoje pierwsze dwa dwupaliwowe silniki wodorowe do łodzi roboczych. Są to dwa dwunastocylindrowe silniki wysokoprężne typu MAN D2862 LE448, każdy o mocy 749 kW (1019 KM) przy 2100 RPM. Silniki mają certyfikat IMO Tier III i są wyposażone w system oczyszczania spalin Selective Catalytic Reduction. Oba zostały przygotowane do zasilania dwupaliwowego przez firmę MAN Engines i uzupełnione o układ wtrysku wodoru przez partnera rozwojowego, firmę CMB.TECH. Niskoemisyjny silnik jest stosowany w pierwszym na świecie załogowym statku transferowym (CTV) zasilanym wodorem, Hydrocat 48 firmy Windcat Workboats.
„Wyjątkowość naszej technologii polega na tym, że wykorzystujemy konwencjonalny silnik wysokoprężny, który nie musi być optymalizowany pod kątem wodoru” – mówi Werner Kübler, dyrektor ds. rozwoju w MAN Engines.
Wykorzystywany jest więc sprawdzony silnik okrętowy V12, w którym wodór jest wprowadzany do powietrza doładowującego za pośrednictwem adaptera i włączany do cyklu spalania. Proces spalania rozpoczyna się w ten sposób zgodnie z zasadą Diesla, co wymaga wtrysku około 5% oleju napędowego. Parametry wtrysku Common Rail dla oleju napędowego zostały zoptymalizowane pod kątem zasilania dwupaliwowego.
„Firma MAN Engines ma wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu oszczędnych i niezawodnych silników wysokoprężnych, w tym także do łodzi roboczych. Bazując na tym doświadczeniu, udało nam się osiągnąć najlepsze wartości zużycia paliwa w trybie dwupaliwowym i zapewnić takie same właściwości eksploatacyjne, jakie wykazuje silnik wysokoprężny przy pełnym obciążeniu. Jednocześnie dzięki zastosowaniu wodoru zmniejszamy emisję CO2 z rury wydechowej średnio o około 50%, a nawet o 80% w wartościach szczytowych” – dodaje Kübler.
Kolejną zaletą stosowania konwencjonalnego i zaawansowanego technologicznie silnika wysokoprężnego jest przyzwyczajenie do łatwej obsługi w zakresie konserwacji i serwisu. Co więcej, praca z silnikiem wysokoprężnym może być kontynuowana bez przerwy, na przykład w przypadku wyczerpania zapasów wodoru. Dostępność, komfort jazdy i bezpieczeństwo eksploatacji są więc na wysokim poziomie, z którego słynie tradycyjny silnik wysokoprężny.
MAN Engines oferuje swoim klientom i partnerom rozwiązania, takie jak system hybrydowy MAN Smart HYBRID Experience lub silniki do napędów gazowo-elektrycznych, przyczyniające się do redukcji emisji CO2 i wspierając zrównoważony rozwój transportu morskiego. Gotowe do produkcji seryjnej silniki dwupaliwowe MAN D2862 LE448 do łodzi roboczych to kolejny kamień milowy na drodze do bardziej ekologicznych rozwiązań.
„Zaczynając od tego typu silników można sprawić, że technologia wodorowa zacznie funkcjonować w branży i zapoczątkować dalszy rozwój technologii, przepisów, łańcucha dostaw itp.” – mówi Willem van der Wel, Dyrektor Zarządzający Windcat Workboats.