Rozpoczęły się prace przygotowawcze inwestycji „Sopot - rozbudowa oferty sportowo-żeglarskiej" w ramach przedsięwzięcia strategicznego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej", współfinansowanej ze środków unijnych: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Inwestycje rozpocznie pogłębienie toru podejściowego do pomostu pływającego. W tym celu wykonawca przygotowuje teren inwestycji, sprowadza specjalistyczny sprzęt, konieczny do realizacji zadania.
Sopocka oferta żeglarska wzbogaci się o 28 stanowisk cumowniczych przy ostrodze sopockiego mola, pływający pomost (ponad 110 m) do cumowania jednostek, pawilon o powierzchni ok. 19 m2 z wydzielonym pomieszczeniem WC, pływający slip dla małych jednostek pływających (typu Optymist), mocowany do głowicy ostrogi mola.
Aby zrealizować te zamierzenia konieczne jest pogłębienie i oznakowanie toru podejściowego umożliwiającego bezpieczny dostęp jednostek pływających do projektowanych stanowisk cumowniczych
- Program edukacji morskiej dzieci i młodzieży w sopockich szkołach cieszy się dużym zainteresowaniem. Podobnie bogata oferta żeglarska sopockich klubów. Wkrótce powstaną nowe miejsca przeznaczone głównie dla jednostek szkoleniowych i zaplecze socjalne, które ułatwi młodym sopocianom ich przygodę z żeglarstwem. - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim wiceprezydentka Sopotu. - Chcemy nadal rozwijać program edukacji morskiej w Sopocie. Staramy się pozyskać środki europejskie by zwiększyć dostępność zajęć pozalekcyjnych dla naszych uczniów. Stale udoskonalamy infrastrukturę żeglarską, m.in. w tym roku planujemy remont sanitariatów w marinie na molo – dodaje wiceprezydentka.
W kwietniu rozpoczynie się remont i modernizacja sanitariatów dla użytkowników sopockiej mariny. Obecnie do dyspozycji żeglarzy są 2 sanitariaty (toaleto-łazienki), po modernizacji pojawią się dodatkowe 3 pomieszczenia.
Przydałaby się jeszcze możliwość swobodnego transportu zakupów i bagaży na wózkach do jachtu cumowanego przy kei. Bardzo prosimy :) (przyp. red.)
Lokalizacja składowania urobku pochodzącego z pogłębiania toru podejściowego, na terenie sopockiej plaży na odcinku przy granicy z Gdańskiem, została wskazana przez Urząd Morski. Dla tej lokalizacji RDOŚ wydał pozytywne Zaświadczenie Natura 2000.
Montaż pływających sezonowych pomostów przy ostrodze mola to element projektu dofinansowanego ze środków europejskich: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej. Sopot – rozbudowa oferty sportowo – żeglarskiej” Projekt posiada pozytywną decyzję Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Rura z sopockiej plaży zniknie do końca miesiąca (maja).
fot. Jacek Bieliński