Podatek VAT nalicza się od jachtów, niezależnie od ich własności, które spędzają ponad 6 miesięcy w dowolnym roku kalendarzowym na rejsach po UE. Rezydenci UE powinni korzystać z jachtu w UE tylko wtedy, gdy posiada on opłacony VAT.
Właściciele łodzi powinni mieć świadomość, że każde państwo członkowskie ma pewien zakres uznania w zakresie interpretacji, wdrażania, administrowania i egzekwowania przepisów UE dotyczących podatku VAT. Może to powodować trudności w interpretacji, dlatego różne państwa członkowskie naliczają ten podatek według różnych stawek. Zazwyczaj przepisy dotyczące podatku VAT obowiązujące w danym państwie członkowskim egzekwuje odpowiedni organ celny. Warto dodać, że Wyspy Normandzkie i Gibraltar są poza obszarem VAT UE.
Jacht, którego właścicielem jest rezydent lub osoba prawna w UE, ma prawo do swobodnego przemieszczania się po terenie całej Wspólnoty, pod warunkiem że zapłacono od niego podatek VAT w kraju UE. Musisz jednak pamiętać, że jeśli spędzasz więcej niż 6 miesięcy w niektórych krajach UE, to możesz podlegać lokalnym przepisom. Ważne jest również, abyś za każdym razem, gdy pływasz po wodach terytorialnych w UE, miał na pokładzie jachtu dowód zapłaty podatku, taki jak zapłacona faktura lub certyfikat VAT. Jeśli natomiast twój jacht jest zwolniony z opłaty podatku VAT, to musisz mieć na pokładzie dokumenty wydane przez organy celne lub inny odpowiedni organ podające powód zwolnienia.
Czy jacht powinien mieć już opłacony podatek VAT, a jeśli tak, to jak to sprawdzić?
Wszystkie jachty wybudowane lub sprowadzone do UE w dniu 1 stycznia 1985 r. lub później muszą być w stanie udowodnić swój status opłaty podatku VAT.
Jacht zbudowany przed tą datą uznaje się za posiadający status opłaconego podatku VAT, jeśli jest on własnością prywatną i pływał po wodach terytorialnych UE do 31 grudnia 1992 r.
Cały artykuł dostępny jest w Jachtingu Motorowym 1/2020. Kup wersję online po kliknięciu w link.