Dar Młodzieży to żaglowy statek szkolny (STS – Sail Training Ship), pełnorejowiec - fregata projektu Zygmunta Chorenia, zbudowany w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Armatorem statku jest Akademia Morska w Gdyni. Długość całkowita statku wynosi 108,80 m, szerokość 14 m, zanurzenie 6,37 m powierzchnia ożaglowania 3015 m2, wypór 24 940 kN. Nie wnikając w semantykę wyrazów okrętowych, Dar Młodzieży to też mega jacht żaglowy, o czym pisałem w poprzednich postach.
Na rysunku przedstawiono schemat blokowy pomocniczego napędu, na którym zaznaczono także zespół prądotwórczy (agregat prądotwórczy) znajdujący się w siłowni statku. Napęd składa się z dwóch takich samych silników Diesla 8AL20/24 produkcji Zakładów H. Cegielski w Poznaniu. Konstrukcja tych silników jest identyczna jak silnika sześciocylindrowego, widocznego na rysunku, oczywiście silnik ośmiocylindrowy jest dłuższy.
Podstawowe dane silnika 8AL20/24:
· liczba cylindrów 8
· układ cylindrów rzędowy, pionowy
· moc znamionowa 560 kW (70 kW z jednego cylindra))
· średnica cylindra D 200 mm
· skok tłoka S 240 mm
· znamionowa prędkość obrotowa 750 obr/min
Zgodnie z przedstawionym schematem, dwa silniki ośmiocylindrowe 8AL20/24 połączone są z przekładnią redukcyjną 3, zmniejszającą prędkość obrotową wałów pośredniego 6 i śrubowego 7 oraz śruby napędowej 8 do prędkości obrotowej wynoszącej 200 obr/min. Śruba napędowa 8 jest trzy-skrzydłową śrubą nastawną o średnicy D równej 3000 mm. Z przekładnią połączone są dwa generatory 4 i 5, nazywane prądnicami wałowymi, dostarczającymi prąd podczas pracy silników napędowych. Za silnikami napędowymi znajduje się w siłowni silnik 6AL20/24 identyczny jak silnik 8AL20/24 tylko posiadający o dwa cylindry mniej, czyli sześć cylindrów. Charakterystyczne dla tych silników są między innymi oddzielne głowice dla każdego cylindra, dzięki czemu cylindry są bardzo sztywne i dobrze uszczelnione. Takie rozwiązania stosuje się w silnikach posiadających średnice cylindra powyżej 130 mm. Tak więc omawiany silnik AL o średnicy cylindra 200 mm potwierdza tę prawidłowość. Elementy siłowni wyszczególnione na, schemacie blokowym widoczne są na kolejnym rysunku. Zwracają uwagę grube przewody (rury) przy głowicach silnika. Są to szczelne osłony przewodów wtryskowych, łączących wtryskiwacze ze swoimi pojedynczymi pompami wtryskowymi. Te osłony zabezpieczają przed wyciekiem paliwa pod ciśnieniem do pomieszczenia siłowni w przypadku ewentualnego pęknięcia przewodu wtryskowego. Rozruch silnika odbywa się za pomocą sprężonego powietrza z butli ładowanych przez sprężarkę do ciśnienia 2,6 MPa. Powietrze to podczas rozruchu dochodzi do każdego cylindra przez rozdzielacz powietrza.