Przemysł jachtowy jest bardzo trudnym przemysłem, jeśli chodzi o znalezienie pracy. Przychodzi mi tutaj na myśl stare powiedzenie „to, kogo znasz, a nie to, co wiesz, jest ważne”.
Jak więc zapewnić sobie najlepszą możliwą szansę na zdobycie wymarzonej pracy na jachcie? Poniżej znajdziesz parę informacji, które pomogą Ci zrozumieć proces rekrutacji w jachtingu.
Krok 1 – Czy jesteś stworzony do pracy i stylu życia na jachcie?
Naprawdę zastanów się, czy pasujesz do pracy na jachcie. Nie każdy jest stworzony do tego stylu życia! Choć może to zabrzmieć luksusowo, trzeba wykonać wiele ciężkiej pracy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Często masz do czynienia z bardzo bogatymi i wpływowymi właścicielami, ich rodzinami i wszystkimi ich gośćmi. Godziny pracy są zazwyczaj bardzo długie. Śpisz we wspólnych kabinach, z dala od domu przez dłuższy czas. Prywatność staje się rzadkością – i musisz sobie z tym poradzić, zachowując jednocześnie uśmiech na twarzy.
Pamiętaj też, że termin „załoga jachtu” odnosi się do wielu różnych ról na pokładzie jachtu. niektóre są bardziej skoncentrowane na gościnności, takie jak steward lub stewardessa, podczas gdy inne są bardziej oparte na umiejętnościach – na przykład inżynier. Chociaż być może planujesz wejść do branży jako majtek i piąć się w górę, ważne jest, aby zrozumieć role, obowiązki i odpowiedzialność całej załogi na pokładzie. Szczegóły znajdziesz tutaj.
Krok 2 – Upewnij się, że masz odpowiednie szkolenia
W sektorze jachtowym istnieje wielu dostawców szkoleń załóg oraz szereg kursów i certyfikatów. Niektóre z nich są obowiązkowe, takie jak niektóre certyfikaty STCW , podczas gdy inne po prostu pomogą Ci uzyskać bardziej pożądany zestaw umiejętności.
Posiadanie dodatkowych umiejętności (takich jak język obcy) i zainteresowań wymienionych w CV jest ogromną pomocą w wyróżnieniu się na tle innych kandydatów. Zatem zastanów się, które dodatkowe kursy chcesz ukończyć, żeby osiągnąć sukces w wybranej roli, zanim zaczniesz aktywnie szukać pracy na jachtach.
Uporządkuj swoje CV! Musisz upewnić się, że masz aktualne i profesjonalne CV!
Krok 3 – Żeglarskie hot spoty i spacery po dokach
Istnieje kilka sposobów na znalezienie pracy w żeglarskim świecie. Zdecydowanie zaleca się, aby odwiedzić hot spoty żeglarskie lub porty na świecie oraz nawiązać kontakty. Różne hot spoty żeglarskie mają swoje okresy szczytowe. Dzięki temu możesz być we właściwym miejscu we właściwym czasie, aby przekazać swoje CV potencjalnym pracodawcom.
Spacer po dokach to dobry sposób na znalezienie pracy, głównie na małych jachtach. Zwykłym sposobem uzyskania pracy dla załogi jest dosłownie spacerowanie po dokach i przystaniach, odwiedzanie agencji załogowych, a nawet pubów używanych przez załogi.
Ważne jest, aby odpowiednio się ubrać, ponieważ sprzedajesz siebie. Liczy się pierwsze wrażenie, tj. elegancko, nosząc buty pokładowe i elegancką koszulę (koszula jachtowa, jeśli ją masz, będzie super).
Prawie cała załoga zaczyna swoją karierę od pierwszego dnia pracy: pojedynczych, jednorazowych prac, które oferują pieniądze i cenne doświadczenie. Praca dzienna to praca dorywcza wykonywana przez pół dnia lub cały dzień, ale może trwać kilka tygodni, w zależności od potrzeb.
W rzeczywistości jest to doskonały sposób na wypróbowanie różnych jachtów, aby zobaczyć jak działa dynamika załogi i aby naprawdę poczuć wymarzoną pracę przed podpisaniem umowy.
Krok 4 – Złóż wniosek i rozmowa kwalifikacyjna
Oczywiście w Internecie znajdziesz ogromny wybór stanowisk dla załogi luksusowych jachtów. Upewnij się, że zarejestrowałeś się w wyspecjalizowanej agencji rekrutacyjnej dla jachtów, i prześlij swoje CV. Kapitanowie, którzy szukają załogi, korzystają z tych stron, aby przeglądać CV odpowiednich kandydatów.
Weź udział w targach pracy
Warto również rozważyć udział w specjalistycznych targach rekrutacyjnych. Cruise Job Fair odbywają się w Londynie co roku. Jest to największe wydarzenie rekrutacyjne w jachtingu. Zaletą uczestnictwa w takim wydarzeniu jest to, że możesz spotkać się z rekruterami twarzą w twarz, przekazać i omówić swoje CV, u zyskać cenne porady i natychmiastową informację zwrotną.
Proces rozmowy kwalifikacyjnej
Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to Twoje CV już zwróciło uwagę kapitana lub osoby rekrutującej na stanowisko! Ważne jest, abyś podczas osobistego spotkania robił dobre wrażenie.
Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, który chce zdobyć swój pierwszy kontrakt, czy masz już doświadczenie, upewnij się, że jesteś punktualny, masz przygotowane kopie swojego CV, licencji, referencji i wszelkiej innej dokumentacji oraz odświeżoną terminologię żeglarską. Bądź pewny siebie, nawiąż kontakt wzrokowy i zaoferuj mocny uścisk dłoni. Jasno określ swoje cele i ścieżkę kariery w branży. Pokaż, co będziesz mógł zaoferować jako członek załogi oraz, dlaczego dobrze pasujesz do tej pracy.
Rozmowa nie będzie to dotyczyła tylko oceny Twoich umiejętności i zdolności. Będzie też dotyczyła Twojej osobowości i charakteru oraz tego, czy będziesz dobrze pasował do reszty zespołu na pokładzie.
Krok 5 – Wejdź na pokład
Jeśli odniesiesz sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, otrzymasz oficjalną ofertę pracy, aby dołączyć do załogi jachtu.
Pamiętaj, zadbaj o jak najwięcej kontaktów w trakcie sezonu – ponieważ ważne jest „to, kogo znasz, a nie to, co wiesz” – i nigdy nie wiesz, kiedy nadarzy się kolejna okazja!