Mamy dość hałaśliwej i drogiej Chorwacji? Wybierzmy czarter jachtu w Czarnogórze. Kraj oferuje piekne widoki, dobrą kuchnię, piekną, choc niezbyt długa linię brzegową i niezwykle urozmaicony krajobraz. A ostatnio coraz częściej także zdarza się, że armatorzy udostępniaja swoje jachty do żeglowania w Albanii.
Oczywiście, w żeglarskich rekomendacjach dla Czarnogóry zawsze pierwsze miejsce zajmuje piękna Boka Kotorska, przypominająca fiord mocno rozczłonkowana zatoka riasowa, głęboko wcinająca się w głąb lądu. Ale Czarnogóra to nie tylko Boka.
Oczywiście jako żeglarzy interesuje nas morska historia Czarnogóry – z tego też powodu warte zobaczenia jest Ulcinj, niegdyś największy port piracki osmańskich Bałkanów, dziś główny ośrodek mniejszości albańskiej w Czarnogórze. Wyczuwalny jest tu klimat Orientu a stare miasto kryje m. in. dawny targ niewolników i ułamany minaret.
Czarnogóra to też góry, więc warto na swoją żeglarską wyprawę zapakować buty do wędrówek. Znajduje się tutaj Durmitor, jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich, a w nim między innymi kanion rzeki Tary, najgłębszy w Europie, o głębokości dochodzącej do 1300 metrów. A jeśli już o wodzie śródlądowej mowa – warto poświęcić trochę czasu na odwiedziny nad Jeziorem Szkoderskim. To ostatnie siedlisko pelikanów oraz największy rezerwat ptaków w Europie. To również największe jezioro na Bałkanach - 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 w Albanii. Miłośnicy gór powinni też wspiąć się na Jezerski Vrh – najwyższy szczyt gór Lovcen (1660 m n. p. m.), z którego rozciąga się przepiękny widok na Adriatyk i Bokę Kotorską. Znajduje się na nim także budzące do dzis spore kontrowersje mauzoleum króla Njegoša (autorstwa znanego chorwackiego architekta i rzeźbiarza, Ivana Meštrovicia).
Czarnogóra jest niezwykła ze względu na zróżnicowany krajobraz i klimat. Kiedy w Budvie świeci słońce, w oddalonym o ok. 30 km Cetinje może padać snieg... Jednak warto zacisnąć zęby, bo to miasto to dpowiednik polskiej Jasnej Góry, centrum życia duchowego. tWarto w mieście wejść na Orlov Krš, na którym znajduje się grób założyciela dynastii Petroviciów – Njegošów. U stóp wzgórza leży wspomniany już monastyr , a w nim groby znaczących władyków. Jak mówi tradycja w monasterze znajduje się ręka św. Jana Chrzciciela.
Jeśli ktoś lubi historię, koniecznie niech odwiedzi Duklję – to pozostałości starożytnego miasta Dioklea, dawnej osady Ilirów, a później najważniejszego rzymskiego ośrodka w Czarnogórze. Podobno to stąd właśnie pochodził cesarz Dioklecjan.