Pomiary ciśnienia
Każda przerwa w pracy silnika oznacza kłopoty. Jego awaria na jeziorze w zasadzie niczym nie grozi, jednak gdy przydarzy się na rzece o silnym prądzie lub na morzu, może przesądzić o losie jachtu i jego załogi. Dlatego wskaźniki monitorujące pracę silnika mają decydujące o bezpieczeństwie pływania znaczenie. Najważniejszym wskaźnikiem ciśnienia jest wskaźnik ciśnienia oleju (oil pressure gauge) w układzie smarowania silnika, ponadto spotykane są wskaźniki ciśnienia paliwa (fuel pressure gauge), oleju w przekładni (transmission pressure gauge), wody w układzie chłodzenia (water pressure gauge), a także doładowania (boost gauge) i podciśnienia (vacuum gauge). Dodatkowo występują wskaźniki ciśnienia wody sanitarnej oraz ciśnienia w instalacji hydraulicznej, gazowej, klimatyzacyjnej i desalinacyjnej, a nawet wskaźniki monitorujące różnicę ciśnienia między wejściem a wyjściem w filtrach paliwa i alarmujące o konieczności ich wymiany (fuel restriction). Wskaźnik ciśnienia oleju w silniku informuje o jego prawidłowej wartości. Ciśnienie zbyt niskie lub zbyt wysokie może świadczyć o nieprawidłowej pracy pompy oleju lub o zatkanych filtrach. W obu wypadkach może to doprowadzić do uszkodzenia silnika. Pomiar ciśnienia oleju przeprowadzany jest także w przekładni napędowej.
Stosowany jest w przekładniach z własnym układem smarowania (niezależnym od układu smarowania silnika). Poza ciśnieniem w silnikach mierzy się również temperaturę oleju, jego poziom, a czasami nawet lepkość oleju i gęstość mgły olejowej. Kolejnym ważnym pomiarem jest pomiar ciśnienia paliwa. W silnikach wysokoprężnych wykonuje się go na wyjściu z filtra dokładnego oczyszczania paliwa, co umożliwia ciągłą kontrolę ciśnienia paliwa podawanego na pompę wysokiego ciśnienia oraz monitorowanie stanu zanieczyszczenia filtrów. W silnikach benzynowych z wtryskiem paliwa pomiary jego ciśnienia wykonuje się za pompą i filtrem paliwa. W silnikach tych manometry ciśnienia paliwa mogą być montowane w miejscu sterowania (AEM, Holley, Gasket) lub bezpośrednio na przewodzie paliwowym w komorze silnika (Gasket).
Niedostatecznie wysokie ciśnienie paliwa powoduje powstanie zbyt ubogiej mieszanki, czego konsekwencją jest wzrost temperatury spalania i możliwość uszkodzenia silnika. Dla żywotności jachtowej jednostki napędowej istotny jest także pomiar ciśnienia wody w układzie chłodzenia. Sygnalizuje on natychmiast brak chłodzenia, zanim silnik zdąży się przegrzać. Pomiar ciśnienia może być wykonywany w wewnętrznym i zewnętrznym obiegu układu chłodzenia.
Cały artykuł przeczytasz w Jachtingu Motorowym 1/2013. Dostęp online do magazynu tutaj - 14.40 PLN.