Środki do ochrony powierzchni łodzi – określane zbiorczo jako woski – stanowią ostatnią warstwę nakładaną na powierzchnię. Ich zadaniem jest zatrzymanie wody i opóźnienie naturalnego utleniania farby i żelkotu spowodowanego przez środowisko i promienie UV. Istnieją cztery główne rodzaje tego typu środków: kombinacje wosków do mycia i woskowania, woski czyszczące, woski w paście i woski polimerowe.
Kombinacje wosku i płynu do mycia są najmniej skuteczne. Chociaż czyszczą one kadłub i pokład łodzi, nie zapewniają żadnego zauważalnego poziomu ochrony. Po zastosowaniu i wyschnięciu powierzchni woda nie spływa tak, jak powinna. Oznacza to, że tego rodzaju środek nie chroni przed zanieczyszczeniami i promieniami UV.
Woski czyszczące zawierają kruszywo, które poleruje żelkot, pozostawiając jednocześnie warstwę wosku. Środki takie zazwyczaj zawierają jednak naturalnie ścierny talk, są nietrwałe i mogą pozostawiać drobne rysy na wykończeniu łodzi, chyba że przeprowadzi się czasochłonny proces polerowania.
Woski w formie pasty są oryginalną formą obrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Zapewniają wysoki poziom ochrony i dobrze odprowadzają wodę. Mają jednak długi czas utwardzania i są dość trudne w użyciu. Najczęściej albo zapiekają się na powierzchni – co utrudnia polerowanie – albo są polerowane zbyt wcześnie, co zmniejsza ich skuteczność.
Nowoczesną alternatywą jest wosk polimerowy, taki jak Pro Polish Wax & Sealant firmy Shurhold. Wysoce skoncentrowana formuła wosku tworzy chemiczne wiązanie z powierzchnią i szybko ją zabezpiecza, nadając jej wodoodporne i odporne na promieniowanie UV wykończenie o wysokim połysku, które utrzymuje się przez trzy do czterech miesięcy. Takim woskiem – nałożonym na czystą, suchą powierzchnię roboczą za pomocą ściereczki z mikrofibry – można łatwo polerować ręcznie lub za pomocą polerki Shurhold Dual Action. Środek ma doskonałe właściwości wiązania wody i jest idealny do żelkotu, farby i powierzchni winylowej.
fot. arch. Shurhold Industries