Nas mniej interesuje aspekt filozoficzny tego stwierdzenia, zajmiemy się bowiem trymklapami na jachtach motorowych, zwanymi też klapami trymującymi, trymerami, flapami. Obecność tych urządzeń na łodzi jest odnotowywana przez jego właściciela z dużą satysfakcją, szczególnie przy zakupie. Ale czy znany jest dokładnie cel ich instalacji w dolnej części pawęży i czy w ogóle są prawidłowo wykorzystywane? Większe jednostki mają flapy przewidziane w konstrukcji kadłuba, na mniejszych można je zainstalować samemu. Na wodzie jednak często widać, że nie wszyscy rozumieją sens i działanie tego tajemniczego urządzenia.
Czym są i do czego służą trymklapy?
Trymklapy sterowane są przez system elektryczno-hydrauliczny, schowany w kadłubie, dla sternika widoczny jest tylko panel sterowania, czyli np. przyciski kołyskowe dla każdej z trymklap (Left, Right lub BB, STB) ze wskaźnikiem wychylenia klap i dodatkowym opisem ułatwiającym orientację – bow up i bow down.
Trymklapy podnosząc rufę, obniżają dziób i na odwrót. Można je również wykorzystywać do kompensacji przechyłu łodzi, lub też do jego wywołania. W rezultacie prawidłowe korzystanie z nich może umożliwić tzw. planowanie jachtu, czyli jego wejście w ślizg, zmniejszenie ilości zużywanego paliwa przy takich samych obrotach silnika oraz zwiększenie komfortu żeglugi. Ich użycie oczywiście związane jest z prędkością, bowiem to przepływająca woda, napierając na klapę, wywołuje siłę hydrodynamiczną, której składowe umożliwiają osiągniecie pożądanego efektu.
Cały artykuł przeczytasz w Jachtingu Motorowym 3/2013. Wersja online numeru tutaj w cenie 14.40 PLN.