Antoni Dębski był człowiekiem wyjątkowym - samouk, nurek, konstruktor. Na koncie miał wiele rozwiązań wyprzedzających swoją epokę i jej pionierów - zarówno Coustoeau, jak i firmy Comex. Odkryć dokonywał w absolutnie siermiężnych warunkach, a mimo zainteresowania nielicznych znawców branży złośliwość komunistycznej władzy nie pozwoliła zdobyć światowej sławy, majątku i znaczenia.
Wśród konstrukcji Antka były m.in. kabiny podwodne Meduza i Meduza II, podwodne wieże wiertnicze Geonur, holowane obiekty podwodne i wiele innych. Ponadto wykonał wiele badań dotyczących mieszanek oddechowych do głębokich nurkowań - eksperymentów dokonywał na myszach i na sobie, uzyskując wyjątkowe rezultaty.
Antoni Dębski wydał książkę "Na dnie i w toni", gdzie zawarł pół swojego życiorysu. Niestety, nie dożył publikacji drugiej części i wiedza o nim, i tak skromna, powoli ginie. Tym cenniejsza jest konferencja organizowana przez Muzeum Morskie:
16 listopada 2018 r. Gdański Klub Płetwonurków POSEJDON, przy Gdańskim Oddziale PTTK, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, pod patronatem Komisji Działalności Podwodnej, przy Zarządzie Głównym PTTK, zaprasza na konferencję historyczną z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza.
W 1967 r. Antoni Dębski przeprowadził pierwsze eksperymenty z "kabiną nurkową" Meduza. W listopadzie 1968 r. grupa nurków z udziałem Jerzego Kulińskiego, Aleksandra Lassaud oraz Bogdana Bełdowskiego przeprowadziła pionierskie w Polsce (J. Cousteau rozpoczął swoje eksperymenty w 1962 r.) zanurzenie batyskafem Meduza II konstrukcji Antoniego Dębskiego. Nurkowanie trwało tydzień i zakończyło się dekompresją trwającą 22,5 godziny.
Poczynania grupki entuzjastów zyskały zainteresowanie kierownictwa Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych. Uznano, że pomysł prób z kabiną "Meduza" może znaleźć zastosowanie w pracach podwodnych PRCiP prowadzonych w górskich hydroelektrowniach. Wykorzystanie kabiny nowej generacji może wydatnie skrócić czas ich prowadzenia przez kumulację czasu dekompresji nurków po wykonaniu prac na głębokościach większych niż 10 metrów.
Ile czasu spędzili pod wodą nurkowie, jak wytrzymali wysokie ciśnienie atmosferyczne podczas prac podwodnych i dlaczego nie powiódł się ekonomiczny efekt eksperymentu – o tym i o innych aspektach, związanych z projektem "Meduza" opowiedzą prelegenci, zaproszeni na konferencję w Narodowym Muzeum Morskim.
Więcej informacji o konferencji, która odbędzie się 16.11.2018 r. w Spichlerzach na Ołowiance https://www.facebook.com/events/275390956649820/
Program spotkania:
10.00 Powitanie przez dyr. Litwina uczestników konferencji
10.15 Prezentacja "Powstanie i pierwsze zanurzenie Meduzy" J.Kuliński
11.00 "Meduza na tle ówczesnych eksperymentów na świecie" W.Kwidziński (HDS)
11.45 "Meduza - dzieje po eksperymencie" J. Grabowski (Muzeum Nurkowania)
12.30 "Trendy techniczne w obecnych pracach i badaniach podwodnych" mgr M. Ozga
13.30 Przerwa i poczęstunek
14.00 Zwiedzanie muzeum
(źródło informacji o konferencji: Narodowe Muzeum Morskie)